Botoks

botoks ankara

Botoks Ankara, Botoks Fiyatları 2021

Botoks, insanların gençliklerini korumak ve daha genç olduğu zamanlara geri döndürmek için kullanılmaktadır. Ancak Botoks aynı zamanda, ciddi tıbbi durumları tedavi etmek de dahil olmak üzere çok çeşitli uygulama alanları vardır.

Botoks Nedir?

Botoks, Clostridium botulinum bakterileri tarafından üretilen kimyasal bir toksin olan saflaştırılmış bir botulinum toksini A tipi formudur.

Bu ilaçlar botulizme neden olan aynı toksinden oluşmasına rağmen, genellikle enjekte edilebilir bir ilaç olarak kullanıldığından güvenlidir. Çünkü çok küçük miktarlarda kullanılırlar ve doğrudan belirli bölgelere enjekte edilirler.

Botoks bugünlerde daha erişilebilir hale gelmiştir. Pek çok klinikte sunulan Botoks, oldukça popüler ve yaygın olarak kullanılan bir tedavidir.

Botoks, sinir sinyallerini kaslara ulaşmasını önlemek için sinir sistemini hedeflemek suretiyle çalışır. Bu kasların gevşemesini sağlar ve cildin kırışmasını ve mevcut kırışıklıkların görünümünü belirli bir süreliğine yok eder.

Botoks Ne İçin Yaptırılır?

Kozmetik Botoks genellikle üst yüz bölgesi için kırışıklık önleyici bir tedavi olarak kullanılır – tipik olarak gülme çizgilerini, kaz ayaklarını ve yerleşmiş alın çizgilerini hedefler. Bununla birlikte, Botoks ayrıca kronik migren tedavisi, diş sıkma, idrar kaçırma ve aşırı terleme gibi çeşitli tıbbi durumları da tedavi etmektedir. Sizin için uygun olup olmadığını anlamak için önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Botoks’un Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks, doğru bir şekilde uygulandığında, güvenli kabul edilir, ancak bazı durumlarda yan etkiler görülebilir. Meydana gelebilecek yan etkiler genellikle geçicidir ve göz kapaklarının sarkması, morarma, baş ağrısı, yüz ağrısı, kızarıklık, şişme veya uyuşma dahil olmak üzere enjeksiyon alanının etrafındadır. Nadir durumlarda, yan etkiler enjeksiyon bölgesinden uzağa yayılabilir ve yutma, konuşma veya nefes alma gibi daha ciddi yan etkilere neden olabilir. Botoks’un yanlış kullanıldığında tehlikeli olabileceğinin farkında olmak gerekir. Bu nedenle mutlaka ama mutlaka deneyimli bir hekimden hizmet almak önemlidir.

Botoks’un Kozmetik Kullanım Alanları

Botoks, kaşlarınızı yukarı hareket ettirdiğinizde oluşan alın çizgilerinde, kaşlarınızı çattığınızda oluşan kaş arası çizgilerinde, kaş arasındaki yatay çizgilerde ve kaz ayağı olarak da bilinen gözlerin kenarlarındaki çizgilerde kullanılabilmektedir.  

Botoks’un Medikal Kullanım Alanları

Botulinum toksini tip A enjeksiyonları çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için de kullanılabilir. Tüm markaların onaylanmış kullanımları aynı değildir – doktorunuz uygun olan botulinum toksini markasını kullanacaktır.-

Tedavi edilebilen kas hastalıkları şunları içerir:

  • Blefarospazm (göz kapağının seğirmesi veya spazmı)
  • Servikal distoni veya spazmodik tortikollis (boyunda bir tür kas spazmı)
  • Yüz veya diğer lokal kas spazmları
  • Şaşılık
  • Botoks, aşırı aktif mesaneye bağlı bazı vakaları tedavi etmeye yardımcı olmak için mesane kasına da enjekte edilebilir. (idrar kaçırma problemleri)
  • Aşırı lokal terleme: özellikle şiddetli koltuk altı terlemesi, Botulinum toksini tip A enjeksiyonları ile tedavi edilebilmektedir.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Botulinum toksini tip A, sinir hücrelerinden kimyasal bir habercinin (asetilkolin adı verilen bir nörotransmitter) salınımını durdurarak çalışır. Etkiler tedavi edilen alanla sınırlıdır ve sinir lifleri genellikle birkaç ay sonra yenilenir, etkiler geçicidir.

Bir kas içine enjekte edildiğinde, toksin sinirler ve kas arasındaki sinyalleri bloke eder. Kas kasılma yeteneğini kaybeder ve zayıflar veya geçici olarak felç olur. Cilde enjekte edildiğinde, botulinum toksini tip A, ter bezlerinizi kontrol eden sinirlerin hareketini engelleyebilir. Böylece kırışıklıkların görünümü azalır.

Botoks Enjeksiyonları Kırışıklıkları Nasıl Tedavi Eder?

Botoks, cildinizi çeken ve kırışıklıklara neden olan bazı yüz kaslarını zayıflatmak veya dondurmak için kullanılabilir. Kaslar gevşediğinde, üstteki cildin de düzleşmesine izin vererek pürüzsüzlük sağlar.

Belirli yüz ifadelerinin neden olduğu çizgiler ve kırışıklıklar, enjeksiyondan yaklaşık 2 ila 7 gün sonra kaybolmaya başlar.

Uygulama, bireysel kasları hedeflediğinden, yüz ifadesini değiştirme etkisi yoktur.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Kırışıklıklarınızın görünümündeki iyileşme genellikle 3 ila 6 ay kadar sürer. Etkiyi korumak için tekrarlanan enjeksiyonlar gereklidir. Sürekli kullanımda, etkiler daha uzun sürebilir.