Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, kıl köklerindeki pigment tarafından emilen tek bir konsantre ışık demeti yayarak tüyleri yok eder, bu ışık enerjisi daha sonra termal enerjiye dönüştürülür ve böylece tüylerin büyümesini etkili bir şekilde devre dışı bırakır.

Ülkemizde çok fazla sayıda lazer epilasyon ekipmanı var. Hangisi daha iyi veya hangisi spesifik hangi cilt tipi için daha uygundur gibi sorulara cevap almadan herhangi bir işlem gerçekleştirilmemelidir. Lazer epilasyonu uygulayan uzmanın, hastaya uygun doğru ekipmanı seçmesi ve uygulamayı buna göre gerçekleştirmesi önem taşımaktadır.

Lazer teknolojilerine kısaca bir göz atalım:

Alex (Alexandrite):Bütün cilt tipleri üzerinde etkilidir. Sarı ve kızıl renk tüylere sahip kişilerde sonuçlar kısmen sınırlıdır. Her cilt tipi için güvenli bir tedavi gerçekleştirmek için deneyimli kişiler tarafından uygulanması gereklidir. Uygulama sırasında cilt yüzeyinin soğutulması;cihazın bünyesinde bulunan soğuk hava ile sağlanır.

Diode: Bütün cilt tipleri üzerinde etkilidir. Sarı ve kızıl renk tüylere sahip kişilerde sonuçlar diğer cilt tiplerine nazaran daha etkili olabilir. Uygulamadan önce cildi uyuşturucu bir kreme ihtiyaç duyulmaz. Uygulama sırasında cilt yüzeyinin soğutulması, su ile temas eden bir soğutma sistemi ve/veya bir soğutma jeli ile gerçekleştirilebilmektedir.

ND-YAG:Bütün cilt tipleri üzerinde etkilidir. ND-YAG çok nazik bir lazerdir, tüm cilt tipleri için güvenlidir.

Şimdi mevcut lazer teknolojileri hakkında biraz bilgi sahibi olalım. Bazı iyi lazer epilasyon tedavilerine göz atacak olursak:

Cynosure, en büyük lazer ekipmanlarından biridir. Lazer epilasyon için mevcut Cynosure modeli, IPL, Alex ve ND-YAG’ın bir kombinasyonu olan Elite MPX’tir. Genellikle her lazer darbesinden sonra soğuk hava ile soğutma sağlanır.

Bu teknolojiyi, en büyük lazer markalarından biri olan Alma da üretiyor. Alma’nın Soprano Modeli, sonuçlardan ödün vermeden daima konforu ön planda tutan bir modeldir. Lazer epilasyon için üretilen son model Soprano ICE Platinum‘dur. Alex, Diode ve ND-YAG sistemlerinin kombine edildiği bir cihaz olma özelliğine sahiptir. Soprano Ice Platinium’dan önceki modeller yalnızca Diode Lazer teknolojisini içermektedir.

Lazer Epilasyon Acı Veriyor Mu?

Ağrı hissi, çok öznel olduğu için bu soru her zaman cevaplaması zor bir sorudur. Kliniğimizde lazer epilasyon tedavisini gerçekleştirirken, bu konuda hastalarımıza özellikle yardımcı olmaya çalışıyoruz.