Kırışıklık Tedavisi

Kırışıklık Tedavisinde Botoks ve Dolgu Enjeksiyonları

Doğal yaşlanma süreci; insanlığın engellenemeyen kaderi…Özellikle vücudumuzun güneşe maruz kalan ve daha çok açıkta olan yüz, boyun, eller ve kollar gibi bölgelerinde kırışıklık oluşumuna daha çok rastlanır.

Cilt nemini ve sıkılığını kaybettiği için kırışıklıklar en çok 40 ila 50 yaşlar arasında gelişir. Genetik kodumuz da kırışıklıkların gelişiminde büyük rol oynar. Ancak güneşe maruz kalma, özellikle açık tenli insanlarda kırışıklıkların en büyük nedeni olarak kabul edilmektedir. Kırışıklıklara kısmen sigara ve beslenme de neden olabilmektedir.

A vitamini türevi retinoidler, antioksidanlar ve kolajen içeren cilt bakım kremleri,ince kırışıklıkları azaltabilir, cilt dokusunu ve rengini eşitleyebilir. Bu nedenle pek çok kişi, tıbbi tedavi almadan önce,  kırışıklıklarla mücadele etmek için bilimsel olarak kanıtlanmış ilaçları ve kremleri deneyebilmektedir.

İnce çizgiler ve kırışıklıklar kaçınılmaz bir yaşam gerçeğidir. Cildiniz için ne kadar dikkatli bakım yaparsanız yapın, yaşlandıkça daha derin kırışıklıkların oluşması kaçınılmazdır. Neyse ki, çözümü için kremlerden ve ilaçlardan başka seçenekler de mevcuttur. Bunlardan birisi Botoks’tur. Botoks enjeksiyonları ile çizgiler ve kırışıklıkları azaltmak mümkündür.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Botoks enjeksiyonları botulinum toksini içerir. FDA onaylı bir tedavi olan Botoks, çatık kaşlar, göz çevresindeki çizgiler gibi dinamik yüz ifadelerinin sebep olduğu kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Enjeksiyonlar sinir uyarılarının dinamik yüz ifadelerini üreten kaslara ulaşmasını geçici olarak engeller. Sonuç olarak, cildinizdeki çizgiler ve kırışıklıklar gevşer ve cildiniz daha pürüzsüz hale gelir.

Enjeksiyon sırasında, minik iğneler kullanılır. İşlem, çok acı verici olmasa da, konforunuzu sağlamak için cildiniz anestezik bir kremle veya buzla uyuşturulabilir. Tedaviden hemen sonra günlük faaliyetlerinize dönebilirsiniz. Botoks enjeksiyonları, üç ila altı ay boyunca yüzünüzdeki kırışıklıkların görünümünü yok edebilir. Düzenli takip seansları ise, aldığınız olumlu sonuçları korumanıza yardımcı olur.

Botoks Ne Zaman Yapılmalı, Kimler Botoks Yaptırabilir?

Hamileler veya emziren anneler dışında botoks işlemini yaptırmak için herhangi bir sakınca ve yaş sınırı bulunmamaktadır. Çok fazla mimik kullanımı olan kişilerde, erken yaşlarda başlanan düşük doz Botoks uygulamaları, ileriki yıllarda oluşabilecek daha derin kırışıklıkların önüne geçebilir. Ayrıca, cildinizde bulunan kesi gibi izlerin daha az görünür hale gelmesinde de Botoks faydalı olabilmektedir. İşlemin bir diğer kullanım alanı da ter bezi salgısını azaltması ve aşırı terleme sorunu yaşayan hastalara günlük hayatlarında konfor sağlamasıdır.

Botoks Hangi Bölgelere Yapılabilir?

Son zamanlarda kaz ayaklarınız çok daha belirgin hale geldiyse, Botoksen doğru seçimlerden biridir. Bunun dışında Botoks, yatay alın çizgilerinde, göz çevresindeki kırışıklıklarda, dudak çevresindeki ince çizgilerde veya boyun kırışıklarının hafifletilmesinde oldukça etkilidir.

Botoks enjeksiyonları daha genç görünmenizde en büyük yardımcınız olabilir.

Dolgu Maddeleri de kırışıklık tedavisinde sıklıkla kullanılan bir diğer yöntemdir.

Dolgu Maddesi Nedir?

Yüzümüzün sıkılığını kaybetmesi sonucu oluşan sarkmalar, çizgiler ve yaşlanmaya bağlı derin kırışıklıklar ve çökmelerin (göz altında ve yanaklarda), sivilce ve yara izlerinin oluşturduğu çukurların tedavisinde cilt altına enjekte edilen özel dolgu maddeleridir.  Bu dolgu maddeleri, hastanın kendi yağ dokusu olabileceği gibi, çok çeşitli kimyasal maddelerden üretilen ve piyasaya sunulan ürünler de olabilir. Vücudun kendi yağ dokusu dışında kullanılan yabancı maddelerin vücutta yan etki oluşturmaması için güvenilir ürünlerin kullanması oldukça önemlidir. Bu nedenle dolgu işlemlerinde daha çok, kolajen ve hyalüronik asit gibi vücutta da bulunan dolgu maddeleri tercih edilmektedir. Bu maddelerle gerçekleştirilen dolgu işlemlerinde enfeksiyon riski ve alerjik reaksiyon görülmesi riski çok düşüktür.

Dolgu Enjeksiyonu Nerelere Yapılabilir?

Dolgunluğunu kaybetmiş yanak bölgesinde, göz altında oluşan çökmelerde, gülümseme çizgileri olarak da anılan nazolabial kıvrımlarda dolgu enjeksiyonlarıyla geçici çözümler sağlanabilir. Hyalüronik asit dolgular, yanakları, yüzün orta kısmını, göz çevresinde ve gözle, yanak arasındaki boşlukları doldurmak için kullanılabilir. Genellikle tek uygulama yeterli olur ama vücudunuz tüm dolguyu emdiğinde yenilenmesi gerekir.

Dolgu enjeksiyonları; burun, dudak, alın, yanak, şakak, göz altı ve göz çevresi, kaş, çene, boyun, el bölgelerinde güvenle kullanılabilmektedir. Kanıtlanmış etkinliği ve güvenilirliği, Hyalüronik asit dolguların, en çok kullanılan dolgu maddesi olmasını sağlamıştır. Ayrıca Htalüronik asit vücut dokularında doğal olarak bulunan bir maddedir. Hyalüronik asit bunun yanı sıra, kolajen üretimini artırarak, cildi onarır, daha canlı ve genç görünmesini sağlar, cilde nem kazandırır. Eğer dolgu işlemi sonrasında sonuçtan memnun kalınmazsa, hyalüronik asiti parçalayarak ortadan kaldıran Hyalüronidaz enzimi kullanılarak kolaylıkla geri alınabilir.

Dolgu Enjeksiyonlarının Kalıcılığı

Hyalüronik asit dolgu enjeksiyonları geçici dolgulardır. Etkisi ortalama 2-3 yıl kadar sürebilmektedir. Etki süresi; kullanılan ürünün cinsi, uygulama bölgesi, kullanılan dolgu miktarı ve kişinin metabolizma hızına göre değişkenlik gösterebilmektedir.