Nazolabial Dolgu

Nazolabial dolgu, yanak bölgesinde yaşlanma ve hacim kaybı ile ortaya çıkan kıvrımların görünümünü hafifletmek için kullanılan bir enjeksiyon uygulamasıdır. Nazolabial kıvrımlar veya oluklar, alt burun köşesinden ağzın köşesine inen, yüzün daha yaşlı görünmesine neden olan çizgilerdir. 

Nazolabial Dolgu enjeksiyonları, ilgili bölgede, yanaklarla alt yüz arasındaki bölgenin daha pürüzsüz ve daha genç görünmesini sağlayabilmektedir.

Birçok hasta, çok erken yaşlarda bile nazolabial kıvrımlarının ortaya çıkmasından rahatsızlık duyuyor. Nazolabial kıvrım veya kırışıklık vakalarında nazolabial dolgu, pozitif sonuçlar elde edilmesine imkan sağlamaktadır.

Nazolabiallerin doldurulması gerekip gerekmediği konusunda hekimler arasında kimi zaman görüş ayrılıkları olabilmektedir. Bazı hekimler nazolabial kıvrımın oluşmasına sebep olan şeye yani yanaklardaki hacim kaybına odaklanmak gerektiğini ve önceliğin yanak dolgusuna verilmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Yanak dolgusu ile, yanak için yapısal destek kaybı engellenirse nazolabial kıvrımların da hafifleyeceğini öne sürerler. 

Pratikte nazolabial bir kıvrımı doldurmak çok kolaydır ve bu tedavi yapıldıktan sonra hasta elbette daha genç görünecektir. Ancak eğer kişinin yanaklarında belirgin bir hacim kaybı varsa, o zaman sadece nazolabial kıvrımı doldurmak kişide mucizeler yaratmayabilir. Diğer bir nokta ise, bir yanağı doldurmak, nazolabial bir kıvrımı doldurmaktan çok daha fazla miktarda dolgu maddesi gerektirmektedir. Dolayısıyla hasta açısından dikkate alınması gereken bütçe sorunları da olabilir. Öte yandan, nazolabial olukların görünümünü iyileştirmek için, yanaklara gerekenden fazla miktarda dolgu maddesi enjekte etmek gerekebilir. Bu da doğal olmayan bir görünüm oluşmasına sebep olabilir. Bütün bu ihtimaller ve mevcut vaka, doğru şekilde değerlendirilerek, yapılacak işleme karar vermekte fayda olacaktır.

Elbette, hastanın bütçesine uyuyorsa, en iyi görünümü elde etmek için hem yanağı hem de nazolabial kıvrımı tedavi etmek en iyi sonuçların alınmasını sağlayacaktır. 

Nazolabial Dolgu Maddelerinin Dozu

Nazolabial dolgusu için gereken doz değişkendir, hastanın anatomisine ve işlemin sonucunda ne beklediğine istediğine bağlıdır. Doktor, nazolabial kıvrımların durumu kontrol ederek hastayı muayene ettikten sonra en doğru doza kendisi karar verecektir.

Nazolabial Dolgu Maddesi

Herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermemesi ve insan vücudunda da doğal olarak bulunması sebebiyle Hyalüronik Asit dolgular nazolabial dolgu işleminde en çok kullanılan dolgu maddesidir. Ortalama 1-1.5 yıl içinde bu dolguların etkisi sürmektedir. Sonrasında erimektedir. Daha uzun süre kalıcı olabilen dolgu maddelerinin neden olabileceği alerjik reaksiyonlar ve komplikasyonlar göz önünde alındığında hasta için en uygun seçeneğin hyalüronik asit olduğunu söylemek mümkündür.