Dudak Dolgusu

dudak dolgusu

Dudak Dolgusu Ankara, Dudak Dolgusu Ankara Fiyatları 2021

Dudak Dolgusu Neden Bu Kadar Popüler?

İnsanlığın tüm ırkları ve kültürleri boyunca, kadın cinsinin belirli özellikleri erkekleri cezbetti. Bu özellikler; büyük bir üst yüz, küçük bir alt yüz, büyük yuvarlak gözler, küçük bir burun ve, büyük dolgun dudaklardan oluşur. Yıllar boyunca modeller ve aktrisler ruj veya dudak kalemleriyle dudaklarını büyütmeye ve biçimlendirmeye çalıştılar.

Dudak Dolgusu Neden Bukadar Popüler?

Dudak dolgusunun popüler olmasının birkaç nedeni olabilir. Birincisi, genel olarak kozmetik tedaviler, kadınların daha genç ve daha çekici görünmesini sağlamak içindir. Yaş ilerledikçe, dudaklarımız hacmini kaybeder, bu yüzden dolgun dudaklar gençlikle ilişkilidir. İkincisi, tek kelimeyle ifade edecek olursak dolgun dudaklar, moda! Dudaklarıyla ünlü aktris Angelina Jolie, dünyanın en güzel kadınlarından biri olarak kabul edilir. Üçüncüsü, dudak dolgusu için güvenle uygulanabilecek pek çok seçenek var. Dudaklara topaklaşabilme ihtimali olan yağ enjekte etmek yerine, günümüzde, Restylane ve Juvederm (hyaluronik aside dayalı) gibi dolgu maddeleri alternatifleri kullanılabilmektedir. Bu maddeler, daha pürüzsüzdürler, aylar boyunca vücutta kalabilir ve zaman içerisinde emilerek kaybolurlar. Ayrıca fazla miktarda uygulama yapılması durumunda, hyaluronidaz (hyalüronik asidin parçalanmasını hızlandıran bir enzim) enzimi kullanılarak bu dolgu maddesini çözmek mümkün olabilmektedir.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu enjeksiyonu, bir estetik doktorunun kliniğinde, minimum istirahat süresi ile gerçekleştirilen, minimal, invaziv olmayan bir kozmetik tedavidir. Dudaklara hacim verebilen, dudak asimetrisini düzelten ve dudak üstündeki dikey dudak çizgilerini tedavi edebilen bir işlemdir.

Dudak dolgusunda kullanılan dolgu maddeleri çoğunlukla hiyalüronik asit gibi doğal veya biyouyumlu bileşiklerden yapılır. Uygulama kolaylığı ve anlık sonuçları nedeniyle, dudak dolgusu maddeleri son on yıl içinde popülerlik kazandı. Dr. Buket Yıldırım dudak dolgusu söz konusu olduğunda bunun sanat ve bilim temelli gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyor. “Önemli olan enjekte edilen maddeden ziyade enjekte eden kişidir.” diye ekliyor. “Dudaklar yüzün en hassas kısımlarından biridir ve uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir doktorun dikkatini gerektirir.”

Dudak Dolgusu Ağrılı Bir İşlem Mi?

Dudak dolgusu enjeksiyonu, çok fazla ağrılı bir işlem değildir. Çoğu doktor işlemden önce topikal bir anestezik krem uygular ve enjeksiyonun içeriğinde genellikle biraz anestezik madde bulunur. İşlem, bir kanül (iğne gibi görünen ancak keskin olmayan künt bir cihaz veya tüp) yardımıyla, ağzın köşelerine iki küçük iğne çubuğu yerleştirdikten sonra, özel bir dudak düzleminden süzülen mikro-kanüller yardımıyla gerçekleştirilir. Bu yöntem “oldukça rahat” ve şişlik ve morarma riskini minimize eder.

İyileşme Süresi

Doktorunuzun kullandığı teknik ne olursa olsun, bir miktar şişlik ve bazen de morarma yaşanabilmektedir. Ancak en fazla birkaç gün veya bir hafta sürmelidir. Dr. Yıldırım; büyük bir olaydan önce dudak dolgusu yaptırmanın iyi bir fikir olmadığını söylüyor ve ekliyor; “Dolgunun dudaklara yerleşmesi, işlemin oturması için kendinize zaman tanımalısınız. Bu nedenle; düğün, davet, önemli fotoğraf çekimleri gibi özel günlerden hemen önce bu işlemi yaptımaktan kaçınmalısınız.”

Yine işlemden sonra 48 saat boyunca alkol, egzersiz önermiyor. Dr.Yıldırım, birkaç gün boyunca hafif yüksek bir yastıkla uyumanızı tavsiye ediyor ve morarma ve şişliğin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacak ilaçların doktorunuzun belirttiği süre boyunca kullanılması gerektiğini söyüyor. Bu şişlik ve morarmalar için soğuk kompres uygulamak da faydalı olabilmektedir.