Koltuk Altı Botoks

Koltukaltı Botoksu Nedir? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Koltukaltı botoksu, koltukaltındaki aşırı terleme sorunlarında en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Tabii ki herkes terliyor. Ancak, bazı kişiler için bu sorun, günlük hayatı negatif etkileyecek şekilde aşırı olabilmektedir.

Aşırı Terleme Neden Olur?

Hiperhidroz veya aşırı terleme, vücudun sadece vücut sıcaklığını düzenlemek için ter salgısı üretmenin ötesine geçtiği örneğin soğuk hissedildiğinde bile bunu yapmaya devam ettiği durumlara verilen addır. Buna sebep olan şeyler; bir ilacın yan etkisi veya başka bir durumun belirtisi olabilir. Araştırmalar; soğuk, alkol, kafein, baharatlı yiyecekler, stres, endişe veya diğer güçlü duyguların da hiperhidroza sebep olduğunu göstermektedir.

Aşırı Terleme Nasıl Önlenebilir?

Elbette ter önleyiciler ve deodorantlar teri bastırmaya yardımcı olabilir ancak bu rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırmaz ve çoğu zaman yeterli olmaz. 

Botoks bu noktada devreye girmektedir.

Koltukaltı Botoks Nasıl Etki Eder?

Koltuk altı botoksu (veya ayaklarınıza, sırtınıza veya şiddetli terlemeden muzdarip olabileceğiniz diğer yerlere) ter bezlerini aktive eden sinirleri bloke ederek çalışır. Bu aşırı aktif bezler Botulinum toksini tarafından geçici süreliğine felç edilir ve onları belirli bir alanda kapatır. Bu nedenle etkili olduğu süre boyunca ter salgısı üretilmez.

Koltukaltı Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer? Ne Kadar Süre Etkilidir?

Ortalama yarım saatte yapılan hızlı bir işlemdir. Etkisinin tam olarak devreye girmesi yaklaşık 10 gün kadar sürer ve kalıcılığı dokuz aya kadar devam edebilmektedir.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Ağrı ve botoks ile ilişkili minimal tıbbi yan etkiler dışında doktorunuzun size açıklaması gereken başka hiçbir yan etki bulunmamaktadır. Koltukaltındaki ter bezlerinin geçici süreliğine deaktive edilmesi, Bu bölgedeki terin başka ter bezlerinden atılmasına veya başka bölgelerdeki ter bezlerinin daha fazla ter salgısı üretmesine neden olmaz.