El Dolgusu

El Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Dolgular Kullanılır?

El dolgusu, ellerin daha genç görünmelerini sağlamak için onlara hacim kazandırır.

Eller yaşlandıkça görünüş olarak değişir. Yüz hariç diğer tüm vücut kısımlarından farklı olarak eller, yaşlanma belirtilerini olağanüstü şekilde göstermeye eğilimlidir.

FDA onaylı pek çok el dolgusu vardır. Uygulama sonuçları tipik olarak yaklaşık altı aydan bir yıla kadar sürer.

Bunlara ek olarak, son yıllarda uzun bir yol kat etmiş olan yüze uygulanan medikal estetik prosedürlerinden farklı olarak, el gençleştirme ilk başlarda ihmal edilmişti. Hastaların, genç ve dengeli bir yüz estetiği elde etmek için çok sayıda seçeneği olmasına rağmen, kırışan ve yaşlanan elleri tedavi etmek için pek fazla seçenek yoktu.

Neyse ki, bu durum artık değişti. FDA, yaşlanan ellerin görünümünü iyileştirmek için kullanabileceğimiz birkaç seçkin dolgu maddesini onaylamıştır. El gençleştirme tedavisini düşünüyorsanız, işleme neyin dahil olduğunu ve kullanılabilecek dolgu türlerini iyi bilmek gereklidir. El dolgu maddeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu tür tedavilerin sizin için uygun olup olmadığını anlamak önemlidir.

Yaşlanma Belirtilerini Anlama

Yaşlandıkça, ellerimiz bazı görsel değişikliklere uğrar ve bu değişiklikler genellikle vücudun diğer kısımlarından çok daha önce meydana gelir. Vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi, el yüzeyindeki cilt dokusu da güneşe karşı hassastır ve güneş ışınlarından belirgin şekilde etkilenmektedir. Yaşlandıkça, el damarları, tendonları ve kemikleri daha belirgin hale gelir ve neredeyse “iskelet” görünüme neden olabilecek bir hacim kaybına uğrayabilmektedir.

Bu Değişikliğe Etki Eden Faktörler?

Yapılan araştırmalar, bir dizi faktörün etkili olduğunu göstermektedir. Eller ince kırışıklıklara ve cildin dokusunu değiştiren prekanseröz bir leke olan aktinik keratoza neden olabilecek kadar çok fazla güneşe maruz kalır. Hacim kaybı yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır, ancak ultraviyole ışınlarının da katkısı ile, bu değişim daha belirgin bir şekilde yaşlanma sürecinde etkili olabilmektedir.

El Dolgu Maddeleri Nelerdir?

El dolgusu, yaşlanma belirtilerini etkili bir şekilde tersine çevirmek için kullanılabilecek bir tedavi şeklidir. Yaşlanma nedeniyle kaybedilen dokuyu değiştirmek için el sırtının altına bir madde enjekte edilir. En yaygın el dolgu maddeleri, vücutta doğal olarak da bulunan maddelerden oluşan dolgu maddeleridir. Örneğin Hyalüronik Asit bu tip bir dolgu maddesidir.

Doktorunuzun hangisini önereceği, kişisel gereksinimlerinizin yanı sıra profesyonel tercihlerine de bağlı olarak değişebilmektedir.