Elmacık Kemiği Dolgusu

Elmacık Kemiği Dolgusu Nedir? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Elmacık kemiği dolgusu, medikal estetik prosedürler arasında son zamanlarda sıklıkla tercih edilen işlemlerden biridir. 

Hekimler arasında, elmacık kemiklerinin, yüz güzelliğinin % 70’ini temsil ettiği düşünülmektedir. Bunun nedeni ise, yüze gerçekten hoş bir mimari vermeleridir. 

Tüm enjeksiyon tedavileri gibi, elmacık kemiği dolgusu işlemi için de Michelangelo’nun sanatsal gözü ve becerisine sahip, oldukça deneyimli bir hekime danışmanız gerekmektedir.

Elmacık kemiği dolgusunun amacı, elmacık kemiklerini tanımlayarak belirginleştirmektir. 

Doktorlar, yaş alma ile birlikte hacim kaybına uğrayan elmacık kemiklerini belirginleştirmek, dolgun hale getirmek veya daha iyi bir simetri oluşturmak için Hyaluronik Asit dolgusundan faydalanmaktadırlar. Elmacık kemikleri yüzün kemik yapısının kalbidir. Elmacık kemikleri, sadece orta yüzü kaldırmaya ve yükseltmeye yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda üst yüze hoş, yumuşak bir gençlik ve aynı zamanda güzel bir incelik yaratan orta yanağa merkezi bir gölge verirler.

Elmacık kemiği dolgusu, son derece özelleştirilebilir bir uygulamadır. İnce bir yüzü olan biri daha dolgun yanaklar isteyebilir; yuvarlak bir yüzü olan biri daha açısal bir görünüme doğru yönelebilir. Bu işlem, yüzünüzün sağındaki ve solundaki simetriyi kazandırmak, yüzün dikey ve yatay uyumunu sağlamak ve varolan yüz güzelliğini ortaya çıkarmak amacıyla uygulanmaktadır.

Uygulama, doğru şekilde ve miktarda enjekte edildiğinde elmacık kemiği dolguları için “şırıngayla gelen kontur” şeklinde bahsetmek yanlış olmaz. Çok sert bir dolgu maddesi kullanırsanız çok fazla açısallık oluşabilir ve hedeflenen doğal görünümden uzaklaşılabilir. Bu yüzden hekimin tecrübesi elmacık kemiği dolgusunda oldukça önem kazanmaktadır. 

Hyalüronik asit içeren dolgular elmacık kemiği dolgusunda daha çok tercih edilmektedir. Çünkü Hyalüronik Asit viskoziteli bir dolgu maddesidir. Daha yumuşaktır.

Elmacık Kemiği Dolgusu Nasıl Yapılır?

İşlem hazırlığı çok fazla uzun sürmez. Arzu ettiğiniz görünüm hakkında doktorunuzla konuştuktan sonra, tam olarak ne kadar dolguya ihtiyacınız olduğu belirlemek için yüzünüzün ölçümleri alınır. Enjeksiyondan önce, işlem bölgesi uyuşturulur ve enjeksiyonun kendisi ise beş ila on dakika kadar sürer.

Sonraki günlerde hafif bir şişlik meydana gelebilir. Bu durum bir kaç gün içerisinde yavaş yavaş kaybolur. Dolgu maddeleri zamanla azalsa da işlem yaklaşık 1-3 yıl süre etkilidir. 

Hastalar, dokuz ya da onuncu aydan sonra, işlemin yapıldığı zamanki hali elde etmek için, dolgu işlemini tekrarlamak isteyebilmektedirler.