Gıdı Eritme

Gıdı, yüzünüzün profilini olumsuz şekilde etkileyebilir, daha kilolu veya yaşlı görünebilirsiniz. Kadınlar için pürüzsüz, konturlu bir boyun ve çene görünümü güzellik ve gençliğin bir işaretidir. Erkeklerde, belirgin hatlı bir çene çizgisi de aynı şekilde gücü ve kararlılığı simgeler. Bu bölgedeki fazla yağ dokusu bu gibi ifadelerin kaybolmasına sebep olur.

Gıdı sadece obez veya aşırı kilolu kişilerde olmaz. Normal kiloda olan insanlarda da boyun ve çene bölgesinde ekstra yağ dokusu ve gevşeklik olabilir. 

Tıbbi olarak submental yağ olarak bilinen gıdı bölgesindeki yağın erimesi zor olabilir. Elbette, dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz gibi iyi yaşam tarzı alışkanlıkları yardımcı olabilir, ancak aşırı submental yağın nedenleri genellikle yüz yapısı ve genetik kaynaklı olabiliyor.

Gıdı eritme için cerrahi olmayan tedavi seçenekleri mevcuttur. Ancak sağlığınız için sağlıklı bir diyetin ve egzersizin önemini gerçekten önemsiyoruz. Bu gibi iyi alışkanlıklar, vücudunuzun daha genç ve dinamik görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalıklarından kansere kadar pek çok hastalık riskini azaltmanın en iyi yöntemleridir.

Bunun yanı sıra, ileri yaş grubundaysanız ve çok ince bir bedene sahip olsanız da gıdıdan müzdarip olabilmeniz mümkün.

Kilo vermek elbette submental yağların bir kısmından kurtulmanıza yardımcı olabilir, ancak çok fazla kilo verseniz bile hala gıdı görünümünden kurtulamayabilirsiniz. Bu yüzden alternatif gıdı eritme tedavilerinden yardım almanız gerekebilir. Bunlardan bazıları şöyledir:

CoolSculpting

CoolSculpting olarak da adlandırılan kriyopoliz, cildi ve altındaki dokuları soğutan yeni bir teknolojidir. Bu yöntem etkilidir çünkü yağ hücreleri özellikle soğuk sıcaklıklara karşı hassastır. Yağ hücreleri tedaviyi takip eden birkaç gün içinde ölür ve vücut bu ölü yağ moleküllerini metabolik yollarla dışarı atar.

CoolSculpting, cerrahi kesi, anestezi veya iyileşme süresi gerektirmeyen Liposuction’a alternatif cerrahi olmayan bir yağ eritme teknolojisidir. Çevre dokuların yapılarına zarar vermeden sorunlu alanları hedefleyen bir yağ dondurma teknolojisi kullanır. İşlemden sonra, donmuş yağ hücreleri vücut tarafından doğal olarak elimine edilir.

CoolSculpting daha çok karın ve basen bölgelerinde uygulanırken, CoolMini adı verilen özel bir el aleti ile çene altında da kullanılabilir. En iyi sonuçlar için genellikle 1 veya 2 tedavi gereklidir.

FDA’nın CoolMini çalışması, 60 erkek ve kadın hastayı içeren bir deney sonucunu baz alarak onay almıştır. Bu deneye göre; bir ila üç ay sonra, katılımcıların ezici bir çoğunluğunun gıdı bölgesindeki yağ dokusunda önemli bir iyileşme kaydedilmiştir.

PB Serum

PB Serum’un içeriğinde bulunan Lipaz enzimi, lokal olarak biriken yağları çözer. Depolanan yağı (trigliseritleri) kolayca ortadan kaldırılabilen mono- ve digliseritlere böler. Gıdı eritme işleminde sıklıkla kullanılan bir diğer alternatif tedavi yöntemi de PB Serum’dur. 

Yüz, çene altındaki yağ birikmelerinde, karın ve kollarda vücudun herhangi bir bölgesindeki ufak yağ birikimleri olan dokularda yağ dokusunu azaltmak, yanı sıra uygulanan bölgede kolajen sentezini artırması sayesinde cildin kalitesini de artıran, epidermiş hücrelerini onarmaya ve yenilemeye yardımcı bir tedavidir. 

VShape

Boyun ve gıdı estetiği için ilk aşamada çok kutuplu radyofrekans ve ultrason teknolojilerinin birleşiminden oluşan VShape teknolojisi de kullanılabiliyor. Bu yöntemle boyun ve gıdı bölgesindeki ince kırışıklıklar, sarkmalar için 5-6 seansta  etkin sonuçlar sağlanabiliyor. Ağrısız olan işlem, anestezi gerektirmiyor ve kişi, işlem sonrası hemen sosyal hayatına geri dönebiliyor. İşlem yaklaşık olarak 20-30 dakika sürüyor. Etkileri uygulamadan hemen sonra hissediliyor. Kalıcılığı kişinin yaşı, genetik yapısı ve uygulanan cilt bakımlarına göre 1-3 yıl sürebiliyor. Altı ayda bir, 1 veya 2 seans idame uygulama yapılması sonuçların daha kalıcı olmasını sağlıyor.