Leke Tedavisi

Cilt lekeleri, birçok şekilde oluşabilir ve hiç bir şekilde ihmale gelmez. Bu nedenle leke tedavlerinin çok yönlü olması gerekir. Cilt lekeleri dokuda çukurlaşma şeklinde veya ciltte pembe, kırmızı, kahverengi veya gri tonlarda oluşabilir. Çoğu cilt lekesi; akne izi, travma veya bir ameliyatın sonucudur. Neyse ki, leke tedavileri son on yılda büyük teknolojik gelişmeler gösterdi. Bu, sadece birkaç seansta çoğu cilt lekesinin görünümünü azaltabileceğimiz anlamına geliyor.

Birden fazla leke tedavisi vardır. Ancak size en uygun tedavi seçeneği, tedavinin sayısı ve arzu ettiğiniz son görünümüne bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Hastalara genellikle, cilt lekelerinin görünümünü azaltmasının yanı sıra cilt sağlığında da iyileşme sağlayacak çok yönlü tedavi seçenekleri sunarız. Leke tedavilerinin cildinizi ve dolayısıyla özgüveninizi nasıl düzelteceğini merak ediyorsanız, deneyimli bir hekimden ön randevu alabilir ve size en uygun leke tedavisini doktorunuzla birlikte belirleyebilirsiniz. Doktorunuz yaşam tarzınıza ve lekelerinizin durumuna bağlı olarak, size en uygun leke tedavisini önerecektir.

İlk görüşmeniz yaklaşık 30-45 dakika sürer. Bu süre zarfında doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve tedaviden beklentilerinizi gözden geçirecektir. Tedavinin seyrini izlemek için de işlem öncesinde fotoğraflar çekebilir.

Bu aşamada doktorunuz, tedavilerin riskleri ve faydaları dahil bütün olası tedavi seçeneklerini ayrıntılı olarak anlatacaktır. Sizin için en iyi tedavi planını bulmak için sizinle birlikte fikir alışverişinde olmalıdır. Konsültasyon sırasında hekimlerin amacı, size bilinçli bir karar vermek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri temin etmektir.

Lazer Tedavileri

Lazer tedavileri; akne, cilt yaşlanması, melazma, pigmentasyon, çiller ve yaşlılık lekeleri gibi pigmentli lezyonlar, Roza, kılcal damar çatlamaları, vasküler lezyonlar, ameliyattan kaynaklanan yara izleri, düzensiz cilt tonu veya dokusu, kırışıklıklar ve ince çizgileri tedavi etmek için kullanılabilmektedir. 

Lazer tedavileri, cildin yanı sıra kılcal damar çatlaklarını iyileştirmek için hedeflenen bir dalga boyunun kullanıldığı invaziv olmayan bir tedavidir. Kozmetik olarak kullanılan lazer tedavisi, istenen sonuçları güvenli ve etkili bir şekilde ve minimum iyileşme süresi ile gerçekleştirebilir. MaxG IPL başlığı ile, cildin altına ve üst tabakasına kontrollü ısı hasarı yaratan Icon Lazer teknolojisi bu teknolojilerden sadece bir tanesidir. Soyucu olmayan özelliği sayesinde cilt yüzeyinde hiçbir travma yaratmadan cildin alt katmanlarına enerji göndererek kontrollü bir mikro-hasar yaratır. Böylece, cilt yüzeyinde leke, cilt tonu düzensizliklerinde optimum sonuçlar alınabilmesini sağlar.

Lazer Tedavisi İçin Uygun Bir Aday Mısınız?

Aşağıdaki durumlarda lazer tedavisi için uygun bir aday olmayabilirsiniz:

  • Hamilelik
  • Doktorunuz tarafından önerilen tedavi sonrası bakım rejimini takip edemeyecek durumda olmak
  • Son 6 ay içerisinde bazı sivilce ilaçları kullanmış olmak 
  • Işığa duyarlı ilaç kullanımı

 

Alternatif Leke Tedavileri

Lazer tedavisine ek olarak, daha pürüzsüz, daha düzgün pigmentli cildi ortaya çıkarmak için kimyasal peeling gibi noninvaziv kozmetik cilt bakım seçenekleri, yüz ve dudak bölgelerini doldurmaya yardımcı olan Botox ve dolgu maddeleri gibi enjekte edilebilir tedaviler de uygulanabilmektedir.

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling tedavisinde deriye, yüzeyel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan bir solüsyon uygulanır. Kırışıklıklar, lekeler, sivilce izleri için çeşitli cilt yenileme teknikleri kullanılmaktadır. Burada amaç; pürüzlü üst cilt tabakasını kaybedip daha sağlıklı, pürüzsüz, parlak, lekelerin kaybolduğu ve daha nemli bir cilt elde etmektir. Çok sayıda kimyasal peeling ajanı olmakla birlikte en sık kullanılanları; meyve asitleri, glikolik asit içeren alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit, jesner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır.

Daha kısa sürede en iyi sonuçları elde etmek için lazer tedavileri medikal uygulamalar ile kombine edilebilmektedir. Doktorunuz size en uygun ve en doğru tedaviyi sizinle konuşarak belirleyecektir.