Masseter Botoks

Masseter Botoksu Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Masseter botoksu, masseter kasına uygulanan bir enjeksiyon çeşitidir. Masseter kası, alt çenenizi yanağınıza bağlayan bir yüz kasıdır. Çiğnemeden sorumlu birkaç kastan biridir. Bu kas büyüdüğünde (genellikle dişlerini sıkan hastalarda) alt yüzün şeklini önemli ölçüde değiştirebilir.

Örneğin, büyük boyutlu bir masseter kası oval bir yüzün kare görünmesine neden olabilir. Ayrıca çenenizin bir tarafını diğerinden daha belirgin hale getirerek yüz asimetrisine neden olabilir.

Çene Kasları Neden Büyür?

Normal çene hareketi genel olarak masseter kasının büyümesine neden olmaz. Ancak kaslarınızı çalıştırdığınızda, büyürler ve bu anlamda masseter kasları bir istisna değildir. Yüzdeki diğer kaslar da benzer şekilde çalıştırıldığında belirgin hale gelebilmektedir.

Genişlemiş veya büyümüş bir masseter kası oluşumuna sebep olan en yaygın davranışlar dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmaktır. Bunları stres altındayken, hatta uyurken bile yapabilirsiniz.

Bu davranışları fark etmek zordur ve değiştirmek daha da zor olabilir. Neyse ki, botoks sorunun düzelmesine yardımcı olabilir. Botoks enjeksiyonları, masseter kasını gevşeterek diş gıcırtması ve dişleri sıkma alışkanlıklarını önlemeye yardımcı olurken, masseter kasınızı da gevşetir.

Masseter Botoksu

Botoks, güvenli ve etkili bir enjekte edilebilir üründür. Masseter botoksu, masseter kasının hareketini azaltır.

Botoks enjeksiyonları, hareketini sınırlandırarak masseter kasını rahatlatmaya yardımcı olur. Enjeksiyondan sonra kas fazla çalışmayı ve çok fazla baskı yapamaz hale gelir. Tedaviden sonra çiğneyebilir, çenenizi hareket ettirebilir ve normal yüz ifadenizi kaybetmezsiniz.

Kas artık daha fazla çalışamadığında, normal boyutuna geri çekilir. Böylece, çenenize daha ince bir görünüm vererek yüzünüzün oranını dengeleyecektir. Kadınlar için bu tedavi, alt yüzün V şeklinde ve daha kadınsı görünmesini sağlar.

Tedavi uzun sürmez ve işlemden hemen sonra işe veya sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Yan etkiler genellikle hafiftir ve ağrı ve hassasiyet içerebilir. Bu da tamamen geçicidir.