Şakak Dolgusu

Şakak Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

Şakak dolgusu, zaman içerisinde şakak ve kaşlardaki volumun azalması nedeniyle meydana gelen orantısız görüntüyü ortadan kaldırarak, yüzün daha genç görünmesini sağlayacak orantılı bir görünüm vermek amaçlı uygulanan bir işlemdir.

Yaş ilerledikçe, yüzde cilt sarkması dışında daha farklı değişiklikler de meydana gelir. Örneğin, kafatası kemiği küçülür, ancak dokuyu saran deri azalmaz. Bu durum; deri, altta yatan kemik tarafından artık desteklenmediği için cildin sarkması da dahil olmak üzere çok çeşitli değişikliklere neden olur. Kemik kaybı, şaka bölgesinin ve kaşların üzerindeki alanın çukurlaşmasına da neden olur. Bu etki ile kaşlar düşer. Zamanla azalan kolajen dokusu nedeniyle de, üst göz kapağı ağırlaşır ve düşer.

Genç bir yüz, sivri bir çene ile yanakların ve şakakların nispeten daha geniş olduğu ters bir üçgen görünümündedir. Ancak, yaşlanma ile alt yüz genişler ve üst yüz daha çok daralır – şakaklar çukurlaşır, alt yüz daha kare bir görünüm alır. Bu yüzden, bazı insanlarda yüzün bu V görünümünü geri kazandırmak ve yüzün tekrar dengelenmesi için şakakların doldurulması gerekebilmektedir. Benzer şekilde, önemli miktarda göz kapağı sarkması varsa, kaş kemiğinin etrafındaki alanı doldurmak bu durumun düzelmesine de faydalı olabilir.

Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi, kişiye özel olan yüzün ve yaşlanma sürecinin değerlendirilmesi bir hekim tarafından dikkatle yapılmalıdır. Bu yüzden şakak dolgusu işlemi için de en iyi faydayı alacağınız doğru hekimi seçmeniz gerçekten önemlidir. Şakaklar ve kaş bölgesinde önemli kan damarları ve sinirler bulunduğundan, deneyimli hekimler tarafından işlemin yapılması önemlidir. Böylece herhangi bir problemle karşılaşıldığında soruna ne şekilde yaklaşılacağı iyi bilinecektir.

Şakak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Şakak dolgusu işlemi, vücutta doğal olarak da bulunan Hyalüronik asit dolgusu ile gerçekleştirilir. İşlem, duruma bağlı olarak bir iğne veya kanül kullanılarak gerçekleştirilebilir. İşlem sonrasında, şakaklarda oluşmuş boşluklar/çukurlaşmalar doldurularak derinlikleri azaltılır. 

İşlem Ağrılı Mıdır?

Şakak bölgesi, çok hassas bir bölge değildir. Dolayısıyla işlem çok ağrılı olmaz ve işlem öncesinde bölgeyi uyuşturmak gerekmez.

Şakak Dolgusu Ne Kadar Süre Etkilidir?

Şakak dolgusu kişiden kişiye değişmekle birlikte en fazla 2 yıl en az 1 yıl kadar etkili olabilmektedir. 

Yan Etkisi Nelerdir?

Yaygın yan etkiler arasında morarma, bölgede geçici bir ağrı ve tedaviden sonraki 24 saat içinde şakaklarda hafif şişmiş damarlı bir görünüm olabilir.